Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία υλοποιούν το πρόγραμμα Ολυμπιακής Παιδείας, με βασικό στόχο να εκπαιδεύσουν τη νεολαία της χώρας μας, στα Ολυμπιακά ιδεώδη και τις Ολυμπιακές αξίες με το επιτυχημένο πρόγραμμα της Ολυμπιακής Εβδομάδας στα Σχολεία. Στα πλαίσια της φετινής 4ης Ολυμπιακής εβδομάδας που πραγματοποιήθηκε απο τις 22 έως και τις 26 Απριλίου 2024, στο σχολείο μας έγιναν ορισμένες αντίστοιχες δράσεις. Ετσι την Παρασκευή στις 26/04/2024 στον χώρο του σχολείου πραγματοποιήθηκε μια σύντομη παρουσίαση, (μέσω ομιλιών και φωτο/βιντεο-προβολών) που περιελάμβανε: α) Γενική Ιστορική αναδρομή των Ολυμπιακών Αγώνων απο την Αρχαιότητα έως τις μέρες μας. β) Ολυμπιακοί Αγώνες στην Αρχαιότητα, γ) Αναβίωση των Ολυμπιακών Αγώνων, δ) Αθήνα 1896, ε) Το Κύπελο του Σπύρου Λούη, στ) Αθήνα 2004, ζ) Σημαντικές στιγμές απο διάφορους Ολυμπιακούς Αγώνες.