Πρόγραμμα «ECOMOBILITY – FREEMOBILITY» για μαθητές/τριες Γ’ Γυμνασίου για το 2021-2022

Κατά την τρέχουσα σχολική περίοδο διεξάγεται για 18η χρονιά η εκστρατεία ECOMOBILITY, με την έγκριση του ΙΕΠ/ΥΠΑΙΘ και τη συμμετοχή στο πρόγραμμα μαθητών και μαθητριών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου.

Η διάρκεια του προγράμματος είναι ετήσια. Αρχίζει με την υποβολή συμμετοχής του σχολείου στο ECOCITY και ολοκληρώνεται με την επίσκεψη της πρώτης σε βαθμολογία ομάδας στις Βρυξέλλες και τη συμμετοχή των ομάδων που διακρίνονται σε ειδικές επιδόσεις στο ECOCAMP το καλοκαίρι 2022 (λόγω της πανδημίας πιθανόν να υπάρξουν διαφοροποιήσεις στα βραβεία).

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενθάρρυνση των νέων για την προσέγγιση προβλημάτων μετακίνησης στην πόλη τους και η ενεργοποίησή τους για την αναζήτηση λύσεων, με προσανατολισμό την ευαισθητοποίηση των πολιτών, τη στήριξη του δικαιώματος ελεύθερης μετακίνησης, την ανάγκη της πράσινης μετακίνησης, την αλλαγή συμπεριφορών και την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής στις πόλεις τους.

Στο πρόγραμμα αυτό, μαθητές της Γ’ Γυμνασίου προετοιμάζουν εργασίες και καταθέτουν τις προτάσεις τους παρουσιάζοντάς τες σε ειδικές εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται σε συνεργασία με τις Τοπικές Αρχές στις αρχές της άνοιξης κάθε έτους. Το έργο και οι προτάσεις των μαθητών αξιολογούνται από ειδική επιτροπή και κάθε χρόνο βραβεύονται οι μαθητικές ομάδες, με βασικά κριτήρια την αυτενέργεια και την εφηβική δημιουργικότητα και φαντασία.

Μετά το τέλος των εκδηλώσεων και παρουσιάσεων των εργασιών των μαθητικών ομάδων ECOMOBILITY, πραγματοποιείται η Τελετή Λήξης στην Αθήνα κατά την διάρκεια της οποίας ανακοινώνονται τα βραβεία.