ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Η Α΄ ΤΑΞΗ & Η Β΄ ΤΑΞΗ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΌΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ 1ο ΚΥΚΛΟ (ΩΡΑ: 8:15 πμ – 10:15 ή 11:15 πμ) ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΞΕΤΑΙ ΣΤΙΣ 10:30πμ -12:30μμ
Η Γ΄ ΤΑΞΗ ΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΌΛΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ 2ο ΚΥΚΛΟ (ΩΡΑ: 10:30 πμ – 12:30 ή 13:30 μμ)  ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΞΕΤΑΙ ΣΤΙΣ 8:15πμ – 10:15πμ
Σημείωση: Στις 16 & 17/06/2022 ημέρα Πέμπτη & Παρασκευή θα εξεταστούν οι δικαιολογημένα απόντες μαθητές-τριες.
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ
– Οι γραπτές προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις όλων των τάξεων του Γυμνασίου θα αρχίσουν την Τετάρτη 01 Ιουνίου 2022 και θα διαρκέσουν μέχρι και τη Τετάρτη 15 Ιουνίου 2022.
– Οι επαναληπτικές εξετάσεις των μαθητών όλων των τάξεων του Γυμνασίου να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι και την Παρασκευή 17 Ιουνίου 2022
– Η διάρκεια των γραπτών προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων είναι δίωρη για όλα τα εξεταζόμενα μαθήματα, εκτός από τα μαθήματα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας και της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας, των οποίων οι δύο αντίστοιχοι κλάδοι, Γλωσσική Διδασκαλία-Νεοελληνική Λογοτεχνία και Αρχαία Ελληνική Γλώσσα-Αρχαία Ελληνικά Κείμενα από Μετάφραση, συνεξετάζονται σε τρίωρη εξέταση.
Διαβάστε περισσότερα στο: https://eviaportal.gr/proagogikes-apolytiries-eksetaseis-gymnasiou/
– Μαθητής που απουσιάζει δικαιολογημένα από γραπτή ανακεφαλαιωτική εξέταση λόγω ασθενείας που βεβαιώνεται σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διατάξεις ή λόγω άλλου σοβαρού κωλύματος που κρίνεται από τον Σύλλογο των Διδασκόντων ότι συνιστά ανωτέρα βία, έπειτα από αίτηση του κηδεμόνα ή του ιδίου, εφόσον είναι ενήλικος, που υποβάλλεται στον Διευθυντή του Γυμνασίου, εξετάζεται άλλη ημέρα μέχρι την 30η Ιουνίου, την οποία ορίζει με απόφασή του ο Σύλλογος Διδασκόντων. Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται και για τους μαθητές που αποχωρούν μετά την ανακοίνωση των θεμάτων των εξετάσεων λόγω αιφνίδιας και εμφανούς ασθένειας, η οποία βεβαιώνεται σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διατάξεις.
– Μαθητές που δεν προσέρχονται σε εξέταση την ημέρα που ορίζεται με απόφαση του Συλλόγου των Διδασκόντων, εξαιτίας σοβαρών προβλημάτων υγείας που βεβαιώνονται σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διατάξεις ή σοβαρού κωλύματος που κρίνεται από τον Σύλλογο Διδασκόντων ότι συνιστά ανωτέρα βία, έχουν τη δυνατότητα να προσέλθουν σε επαναληπτικές εξετάσεις πριν από την έναρξη των μαθημάτων τον Σεπτέμβριο, στη δεύτερη εξεταστική περίοδο, και να εξετασθούν γραπτά σε όσα μαθήματα της Ομάδας Α ́ δεν εξετάσθηκαν. Για τους μαθητές αυτούς ο Σύλλογος Διδασκόντων δεν προβαίνει σε έκδοση αποτελέσματος στο τέλος Ιουνίου.
– Στην περίπτωση αυτή, οι κηδεμόνες των μαθητών ή οι ίδιοι οι μαθητές, αν είναι ενήλικοι, καταθέτουν υπεύθυνη δήλωση, στον Διευθυντή του οικείου Γυμνασίου εντός δύο (2) ημερών από την έκδοση των αποτελεσμάτων. Στην υπεύθυνη δήλωση αναγράφεται ότι οι μαθητές αυτοί θα εξετασθούν στην εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου
– Σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, μέσα σε δύο εργάσιμες ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων οι κηδεμόνες των μαθητών ή οι ίδιοι, εφόσον είναι ενήλικοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση στο σχολείο, όπου φοιτούν, με την οποία ζητούν την αναβαθμολόγηση γραπτού δοκιμίου. Η αίτηση συνοδεύεται με το προβλεπόμενο παράβολο για κάθε γραπτό δοκίμιο.
Οι μαθητές με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για τους οποίους προβλέπεται προφορική εξέταση αντί γραπτής, μπορούν, εφόσον το επιθυμούν, να ζητήσουν επανεξέταση στα μαθήματα που εξετάσθηκαν. Η αίτηση για επανεξέταση υποβάλλεται από τους κηδεμόνες των μαθητών/τριών ή από τους ίδιους , εφόσον είναι ενήλικοι, στο σχολείο μέσα σε δύο (2) ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων. Η αίτηση συνοδεύεται από το προβλεπόμενο παράβολο για κάθε μάθημα για το οποίο ζητείται επανεξέταση.
Αν και μετά τις επαναληπτικές εξετάσεις μαθητής της Α’ και Β’  τάξης δεν κριθεί άξιος προαγωγής ή μαθητής της Γ’ τάξης δεν κριθεί άξιος απόλυσης επαναλαμβάνει την τάξη.

Παρουσίαση προγράμματος Ecomobility και βράβευση του 8ου Γυμνασίου για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα

Την Παρασκευή 20 Μαΐου 2022, στον ισόγειο χώρο του 8ου Γυμνασίου Ιωαννίνων, πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση και βράβευση του εκπαιδευτικού προγράμματος ECOMOBILITY του σχολείου με τίτλο “Η οικολογική μετακίνηση στην πόλη μας. Ιωάννινα : Χτες-Σήμερα-Αύριο”. Την παρουσίαση παρακολούθησαν η πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ιωαννιτών κα Φιλιώ Νόκα – Ζαράχη, ο εκπρόσωπος της Τροχαίας Ιωαννίνων κος Νικόλαος Καραμάνης, η εκπρόσωπος του Ecοcity κα Βαλεντίνα Πλάκα, ο διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου.

Οκτώ μαθητές και μαθήτριες της τρίτης τάξης, με την αρωγή και των υπολοίπων συμμαθητών τους, συνεργάστηκαν για την υλοποίηση του έργου αρχικά εντοπίζοντας και διαπιστώνοντας τα διάφορα προβλήματα στην καθημερινή τους μετακίνηση προς και από το σχολείο και στη συνέχεια προτείνοντας βιώσιμες λύσεις. Η παρουσίαση των μαθητών περιελάμβανε σύντομη αναδρομή στον τρόπο μετακίνησης των ανθρώπων από το παρελθόν μέχρι και σήμερα, την περιγραφή του τρόπου που εργάστηκαν πάνω στο πρόγραμμα, την προβολή των προτάσεών τους μέσα από ένα θεατρικό δρώμενο με τη μορφή ερωταποκρίσεων,

καθώς και την προβολή βίντεο κλιπ εμπνευσμένου από τη θεματολογία του προγράμματος, σε μουσική και στίχους των ίδιων των μαθητών.

Στην ομάδα εργασίας συμμετείχαν οι μαθητές της Γ’ τάξης του γυμνασίου και εκπαιδευτικοί. Ειδικότερα, ο Συντονιστής Εκπαιδευτικός κος Γεώργιος Τραϊκάπης, ο Διευθυντής σχολικής μονάδας κος Αθανάσιος Έξαρχος και οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί : Γκόλια Ευπραξια (ΠΕ79), Αθανασιάδου Ειρήνη (ΠΕ86), Γιαννούλα Αλέκα (ΠΕ02), Τσέφα Κασσιανή (ΠΕ04.02), Θεοχάρη Κωνσταντίνα (ΠΕ07), Μελιγγιώτη Ελένη (ΠΕ 04.01), Κωλέττη Τριανταφυλλιά (ΠΕ02) και Σιόντης Κωνσταντίνος (ΠΕ02). Επίσης οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες του προγράμματος: Παπαγεωργίου Υπαπαντή-Ναταλία, Κουρκουμέλη Μαρίνα-Θεοδώρα, Παππά Παναγιώτα, Μαρτζούκος Χρήστος, Κοντού Αθηνά, Μάνθου Ελένη, Τάτση Βασιλική, Μπαθέκας Ιωάννης.