Αντιπολεμικό δρώμενο

Google Photo

Στα πλαίσια του Α’ Άξονα αξιολόγησης σχολικής μονάδας, διοργανώθηκε και παρουσιάστηκε στο σχολείο μας, στις 26/5/2023, αντιπολεμικό δρώμενο με τη συμμετοχή μαθητριών και μαθητών από όλες τις τάξεις του σχολείου, συμπεριλαμβανομένων και των μαθητών από το τμήμα ένταξης. Η δράση περιλάμβανε βίντεο, κείμενα, μουσικά κομμάτια, βουβά δρώμενα, έργα ζωγραφικής και απόσπασμα από το αριστούργημα του Ντοστογιέφσκι ” Ο ΗΛΙΘΙΟΣ” δραματοποιημένο από τον καταξιωμένο σκηνοθέτη κ. Γιώργο Μπακόλα. Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η συντονίστρια του Α’ Άξονα αξιολόγησης κ. Ρίζου Μαρία.

Διάχυση αποτελεσμάτων ERASMUS+

Google Photo

Στις 29/05/2023 πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας η εκδήλωση για τη διάχυση των αποτελεσμάτων του προγράμματος ERASMUS+ KA1 στο οποίο μετείχε το σχολείο μας, κατά το σχολικό έτος 2022-23, με δύο ροές, με τίτλο : «Προσεγγίζοντας το σχολείο του αύριο μέσα από καινοτόμες εκπαιδευτικές πρακτικές και ψηφιακά εργαλεία».

Η 1η ροή πραγματοποιήθηκε στην Ισλανδία στο Ρέικιαβικ συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «Project Based learning in the classroom» από 6/11/2022 έως 12/11/2023.

Η 2η ροή πραγματοποιήθηκε στη Φινλανδία στο Ελσίνκι και το Ροβανιέμι συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «LIFE 2023 SHADOWING EXPERIENCE» από 27/01/2023 έως 02/02/2023.

Follow Green 2023

Google Photo

Το σχολείο μας και αυτή την σχολική χρονιά συμμετείχε στο πρόγραμμα ανακύκλωσης του δήμου Ιωαννιτών Follow Green ανακυκλώνοντας πλαστικά μπουκάλια, κουτιά αναψυκτικών, χαρτί και μπαταρίες! Στις 29/05/2023 πήρε μέρος στην εκδήλωση βράβευσης των σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα αυτό.