Εκπαιδευτική Εκδρομή στο CERN

Google Photo

41 Μαθητές της και Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου του 8ου Γυμνασίου Ιωαννίνων πραγματοποίησαν από τις 24 μέχρι τις 30 Απριλίου εκπαιδευτική εκδρομή στη Γενεύη της Ελβετίας και επισκέφτηκαν το CERN ( CONSEIL EUROPEEN pour la RECHERCHE NUCLEAIRE).

Η εκδρομή ξεκίνησε με πολύ ενθουσιασμό αλλά και αγωνία μιας και οι περισσότεροι μαθητές είτε δεν είχαν ξαναταξιδέψει στο εξωτερικό, είτε δεν είχαν πετάξει με αεροπλάνο είτε δεν είχαν ταξιδέψει με καράβι για πολλές ώρες.

Ο πρώτος σταθμός μας ήταν η Ιταλία, το Μιλάνο και η λίμνη Κόμο. Κατόπιν φτάσαμε στην Ελβετία όπου επισκεφτήκαμε τις πόλεις Λωζάνη, Μοντρέ και Γενεύη και διανυκτερεύσαμε στη Γαλλία.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ξενάγησή τους από Έλληνες επιστήμονες στον διεθνή Οργανισμό του CERN. Αρχικά με τον κ. Δαμιανόγλου και κατόπιν με τον κ. Δασκαλάκη.

Πέρα από την επίσημη ξενάγηση, μετά το γεύμα, είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν με μια νέα επιστήμονα τη Μαίρη Τουρανάκου. Τους μίλησε για τις δυνατότητες που θα έχουν στη ζωή τους να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους, αρκεί να τολμήσουν και να αδράξουν τις ευκαιρίες που θα τους δοθούν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Το CERN είναι ένας χώρος έρευνας αλλά και μια πολυπολιτισμική κοινωνία και είναι περήφανη που εργάζεται εκεί ως ερευνήτρια στον τομέα τεχνητής νοημοσύνης.

Τέλος οι μαθητές θαύμασαν τα μνημεία στις διάφορες πόλεις που βρέθηκαν και χάρηκαν όταν περιπλανήθηκαν στις πανέμορφες λίμνες Κόμο και Λεμάν.

Επέστρεψαν με πολλές θετικές εντυπώσεις και να κάποιες από αυτές που μας απαρίθμησαν: η καθαριότητα, τα εντυπωσιακά κτίρια, τα πολυτελή αυτοκίνητα, οι καθολικοί ναοί γοτθικού ρυθμού, οι πανέμορφες Άλπεις, το Ολυμπιακό Μουσείο και το μουσείο σοκολάτας.

Run Greece Ιωάννινα 2023

Google Photo

Την Κυριακή 7/5/2023 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στον αγώνα δρόμου Run Greece Ιωάννινα 2023, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ, με τη στήριξη της Περιφέρειας Ηπείρου. Για μία ακόμη φορά ένας αγώνας Run Greece αποτέλεσε την ευκαιρία για χιλιάδες πολίτες να βρεθούν στους δρόμους της πόλης και να πάρουν μέρος σε μια γιορτή για μικρούς και μεγάλους.

Η συμμετοχή στη διοργάνωση ήταν μεγάλη, αφού πήραν μέρος περίπου 1.100 αθλητές και αθλήτριες στα 5χλμ. και 250 στα 10 χλμ, ενώ ενδιαφέρον είχε και ο παιδικός αγώνας, όπου έτρεξαν 450 μικρά παιδιά Δημοτικού Σχολείου.

Άραχθος, ο αγγελιοφόρος των βουνών

Google Photo

Την Πέμπτη 4/5/2023 η Γ’ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στο πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Πραμάντων με τίτλο “Άραχθος ο αγγελιοφόρος των βουνών” που έλαβε χώρα στο Ιστορικό Γεφύρι της Πλάκας στα σύνορα των Ιωαννίνων με την Άρτα.

Σκοπός του προγράμματος είναι η συνειδητοποίηση της σπουδαιότητας του νερού σε σχέση με την ίδια τη ζωή και τη σύνδεση του με την ανθρώπινη εξέλιξη, της ανάγκης προστασίας των υδάτινων οικοσυστημάτων λόγω της αλόγιστης χρήσης των υδάτινων πόρων και της ποιοτικής τους υποβάθμισης και παράλληλα της κατανόησης της πολύπλευρης προσφοράς του Αράχθου (περιβαλλοντική, κοινωνική, οικονομική, πολιτιστική) και του αιτήματος για την αειφορική του διαχείριση.

Μας υποδέχθηκαν οι υπεύθυνες του ΚΕΠΕΑ Κατερίνα Κατέρη και Χριστίνα Βάσση, οι οποίες μέσω μιας φανταστικής πεζοπορίας και διαφόρων δραστηριοτήτων έφεραν σε επαφή τους μαθητές μας με το περιβάλλον της περιοχής.