Παρουσίαση προγράμματος Ecomobility και βράβευση του 8ου Γυμνασίου για τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα

Την Παρασκευή 20 Μαΐου 2022, στον ισόγειο χώρο του 8ου Γυμνασίου Ιωαννίνων, πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση και βράβευση του εκπαιδευτικού προγράμματος ECOMOBILITY του σχολείου με τίτλο “Η οικολογική μετακίνηση στην πόλη μας. Ιωάννινα : Χτες-Σήμερα-Αύριο”. Την παρουσίαση παρακολούθησαν η πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ιωαννιτών κα Φιλιώ Νόκα – Ζαράχη, ο εκπρόσωπος της Τροχαίας Ιωαννίνων κος Νικόλαος Καραμάνης, η εκπρόσωπος του Ecοcity κα Βαλεντίνα Πλάκα, ο διευθυντής, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου.

Οκτώ μαθητές και μαθήτριες της τρίτης τάξης, με την αρωγή και των υπολοίπων συμμαθητών τους, συνεργάστηκαν για την υλοποίηση του έργου αρχικά εντοπίζοντας και διαπιστώνοντας τα διάφορα προβλήματα στην καθημερινή τους μετακίνηση προς και από το σχολείο και στη συνέχεια προτείνοντας βιώσιμες λύσεις. Η παρουσίαση των μαθητών περιελάμβανε σύντομη αναδρομή στον τρόπο μετακίνησης των ανθρώπων από το παρελθόν μέχρι και σήμερα, την περιγραφή του τρόπου που εργάστηκαν πάνω στο πρόγραμμα, την προβολή των προτάσεών τους μέσα από ένα θεατρικό δρώμενο με τη μορφή ερωταποκρίσεων,

καθώς και την προβολή βίντεο κλιπ εμπνευσμένου από τη θεματολογία του προγράμματος, σε μουσική και στίχους των ίδιων των μαθητών.

Στην ομάδα εργασίας συμμετείχαν οι μαθητές της Γ’ τάξης του γυμνασίου και εκπαιδευτικοί. Ειδικότερα, ο Συντονιστής Εκπαιδευτικός κος Γεώργιος Τραϊκάπης, ο Διευθυντής σχολικής μονάδας κος Αθανάσιος Έξαρχος και οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί : Γκόλια Ευπραξια (ΠΕ79), Αθανασιάδου Ειρήνη (ΠΕ86), Γιαννούλα Αλέκα (ΠΕ02), Τσέφα Κασσιανή (ΠΕ04.02), Θεοχάρη Κωνσταντίνα (ΠΕ07), Μελιγγιώτη Ελένη (ΠΕ 04.01), Κωλέττη Τριανταφυλλιά (ΠΕ02) και Σιόντης Κωνσταντίνος (ΠΕ02). Επίσης οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες του προγράμματος: Παπαγεωργίου Υπαπαντή-Ναταλία, Κουρκουμέλη Μαρίνα-Θεοδώρα, Παππά Παναγιώτα, Μαρτζούκος Χρήστος, Κοντού Αθηνά, Μάνθου Ελένη, Τάτση Βασιλική, Μπαθέκας Ιωάννης.