Συμμετοχή του σχολείου μας στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

υμμετοχή του σχολείου μας στο 13ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας το οποίο έχει, και για το σχολικό έτος 2023-2024, την υποστήριξη και έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και υποστηρίζεται από Συλλόγους και Ενώσεις Πληροφορικής, καθώς και Τοπικούς Φορείς (Δήμους, Περιφερειακές Ενότητες, κ.τ.λ.).

Πραγματοποιήθηκε σε υβριδική μορφή σε πολλές πόλεις της Ελλάδας στις 18 και 19 Απριλίου.

Στο πλαίσιο του Μαθητικού Φεστιβάλ παρουσιάστηκαν έργα ψηφιακής δημιουργίας, τα οποία δημιουργήθηκαν: στο πλαίσιο μαθημάτων Πληροφορικής όλων των βαθμίδων, στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων των Δημοτικών και Γυμνασίων και στη Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων των ΕΠΑΛ, έργα τα οποία δημιουργήθηκαν στο πλαίσιο κάποιας σχολικής δραστηριότητας (Περιβαλλοντική, Πολιτιστική, Αγωγής Υγείας, κ.ά.), εθνικού ή ευρωπαϊκού εκπαιδευτικού προγράμματος ή στο πλαίσιο κάποιου διαθεματικού/διεπιστημονικού σχεδίου συνεργασίας μεταξύ του μαθήματος της Πληροφορικής και άλλων μαθημάτων.

Το σχολείο μας συμμετείχε με την παρουσίαση του βίντεο και της αφίσας που δημιούργησε για την συμμετοχή του στο 3ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο στην Πράγα.

Η παρουσίαση του έργου μας έγινε από τις μαθήτριες της Γ τάξης Σίσσυ Τσαρπέλα και Αριάδνη Λαζούρα, τη Διευθύντρια κ. Μπρίτσα Ελεονώρα και την κ. Μελιγγιώτη Ελένη παρουσία μαθητών του σχολείου μας.