Ενημέρωση των μαθητών του σχολείου μας, από τον Ο.ΦΥ.ΠΕ.Κ.Α., στα πλαίσια δράσεων για την Πανελλήνια Σχολική ημέρα Φιλοζωΐας

Την Πέμπτη 4/4/2024 το σχολείο μας επισκέφτηκε την πλατεία Μαβίλη, όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν για την βιοποικιλότητα της λίμνης Παμβώτιδας από τον Ο.ΦΥ.ΠΕ.Κ.Α., στα πλαίσια δράσεων για την ημέρα φιλοζωΐας, που εφαρμόστηκε για πρώτη φορά από το υπουργείο παιδείας. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τα μέλη του, Νούτσου Βάντα, Σώζο Παύλο, Φωτίου Αλεξία, Μουρατίδη Θεόδωρο και Ζώτο Παύλο για τον χρόνο που μας αφιέρωσαν. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν.Η λίμνη Παμβώτιδα είναι μια από τις αρχαιότερες λίμνες παγκοσμίως και η δεύτερη αρχαιότερη σε Ευρωπαϊκό επίπεδο (ηλικία περίπου 7 εκ. ετών). Παρά το μικρό της μέγεθος, έχει μακρά ιστορία και είναι μεγάλης σημασίας ως οικοσύστημα και ως τοπίο. Καθώς βρίσκεται δίπλα σε μια αναπτυσσόμενη πόλη δέχεται έντονες ανθρωπογενείς δραστηριότητες και πιέσεις. Ωστόσο, παρά την υποβάθμιση που έχει υποστεί από τον άνθρωπο εξακολουθεί να φιλοξενεί πλούσια βιοποικιλότητα. Η Προστατευόμενη Περιοχή της Λίμνης Παμβώτιδας αποτελεί ένα σύνθετο φυσικό και πολιτισμικό τοπίο, μοναδικής αισθητικής και οικολογικής αξίας.Το όνομά της, «Παμβώτις», σημαίνει η τροφός των πάντων, καθώς από παλιά αλλά μέχρι και σήμερα διατηρεί τη ζωή στην περιοχή.