«Ενημέρωση για τον Εκφοβισμό στον Φυσικό και Διαδικτυακό Χώρο»

Σήμερα, 22 Απριλίου 2024, οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δράση Αγωγής Υγείας με θέμα «Εκφοβισμός στον Φυσικό και Διαδικτυακό Χώρο» που υλοποιήθηκε από την Αικατερίνη Μήτση, Κοινωνική Λειτουργό και την Ελένη Μπαλατσούκα, Επισκέπτρια Υγείας της 4ης ΤΟΜΥ Κουραμπά Ιωαννίνων στο πλαίσιο των θεματικών αξόνων-παρεμβάσεων του Υπουργείου για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Παρουσίασαν αναλυτικά τις διάφορες πτυχές του εκφοβισμού, τόσο στο φυσικό όσο και στο διαδίκτυο περιβάλλον και παρέθεσαν πρακτικές συμβουλές για την αντιμετώπισή του. Μέσα από παραδείγματα, μας ενημέρωσαν για τους κινδύνους του εκφοβισμού και τους τρόπους πρόληψής του.

Τις ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη προσφορά τους και ελπίζουμε να συνεχίσουμε να συνεργαζόμαστε στο μέλλον για την εξάλειψη του εκφοβισμού και τη δημιουργία μιας πιο ασφαλούς κοινότητας.