Επίσκεψη στην Εβραϊκή Συναγωγή μαθητών της Γ τάξης

Google Photo

Την Παρασκευή 10/03/2023 ολοκληρώθηκε η επίσκεψη του σχολείου μας στην Εβραϊκή Συναγωγή με τους μαθητές της Γ΄ τάξης. Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της ημέρας μνήμης του Ολοκαυτώματος και του προγράμματος Crocus, μια δράση που γίνεται σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος. Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν εδώ και αρκετά χρόνια, σχολεία από όλον τον κόσμο. Μέσα από το CROCUS τα παιδιά μπορούν να διδαχθούν για το Ολοκαύτωμα και να ενισχύσουν τη γνώση τους σχετικά με τους κινδύνους που επιφέρουν οι διακρίσεις, οι προκαταλήψεις και η μισαλλοδοξία. Επίσης, παρέχει στα σχολεία μέσω του Εβραϊκού Μουσείου βολβούς κίτρινου κρόκου για να φυτευτούν το φθινόπωρο, στη μνήμη όχι μόνο του 1,5 εκατομμυρίου Εβραιόπουλων που πέθαναν κατά τη διάρκεια του Ολοκαυτώματος, αλλά και των άλλων παιδιών που έπεσαν θύματα του Ναζισμού. Τα κίτρινα άνθη φέρνουν στη μνήμη το κίτρινο άστρο του Δαβίδ, το οποίο οι Ναζί υποχρέωναν τις Εβραίες και τους Εβραίους να φοράνε. Ευχαριστούμε πολύ τον Κύριο Περικλή που μας υποδέχθηκε θερμά και μας ξενάγησε στους χώρους της!!!