Συμμετοχή μαθητών στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Οικονομικό Διαγωνισμό του ΕΑΠ – 2024

Στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας οι μαθητές της Α΄ Τάξης του 8ου Γυμνασίου Ιωαννίνων, με συντονίστρια την καθηγήτριά τους Βασιλική Αηδονίδου, πήραν μέρος στον 2ο Πανελλήνιο Οικονομικό Διαγωνισμό, ο οποίος διεξήχθη στις 27 Φεβρουαρίου 2024 με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών του Γυμνασίου στην οικονομική επιστήμη.

Το θέμα του διαγωνισμού ήταν: «Η ιδέα του επιχειρείν στην Α΄ Γυμνασίου» και σε αυτόν συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν στην Α’ τάξη Γυμνασίων στην Ελλάδα και Ελληνικών σχολείων του εξωτερικού.

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, στο πλαίσιο του Ειδικού Προγράμματος Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας (Θεματική Ενότητα ΠΔΕ02: Διδακτική Οικονομικών, Διοίκησης και Εκπαιδευτική Αξιολόγηση) της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών και με την υποστήριξη των Εργαστηρίων της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών α) Μάνατζμεντ & Δημόσιας Διοίκησης και β) Οικονομικής Ανάλυσης και Πολιτικής.

Η συμμετοχή του σχολείου στον διαγωνισμό ήταν μια ενδιαφέρουσα εμπειρία για τους μαθητές μας, η οποία πέρα από τις γνώσεις που τους πρόσφερε, συνέβαλε στην ψυχική ενδυνάμωσή τους και στην καλλιέργεια της συνεργασίας και της αλληλεγγύης για την επίτευξη ενός δημιουργικού στόχου.